Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
04 Ocak 2006 - Çarşamba 00:00 Bu haber 5105 kez okundu
 
Sevgiyle Başlayan Her Şey Karşılığını Bulur
Yazacağım bu deplasman anısı her zaman başımıza gelmeyen tarihimizin unutulmayan maçlarından birisidir. Karşıyaka taraftarının anlının akı ile çıktığı bir taraftarın takımını, rengini toprağını nasıl
ANILAR Haberi


Yazacağım bu deplasman anısı her zaman başımıza gelmeyen tarihimizin unutulmayan maçlarından birisidir. Karşıyaka taraftarının anlının akı ile çıktığı bir taraftarın takımını, rengini toprağını nasıl sevdiğini ispatladığı ve de bazı değerlerin kolay kazanılamadığı içinde insan oğlunun yaşadığı tüm duygusal olayların olduğu bir deplasman maçıdır Sakarya deplasmanı.1995 yılları idi Karşıyaka futbol takımı sezon sonu yaklaştıkça aldığı kötü sonuçlardan dolayı ligin dibine demir atmış, her kez nasıl kurtuluruz hesabı yapıyor, yönetim ve taraftarlar toplantı üstüne toplantı yapıyor. Takım son maça kadar kampa alınıyordu. Taraftar toplantısından çıkan karar sonuna kadar takımın yanında olunacak ne olursa olsun Karşıyaka futbol takımı ligde bırakılacaktı ve sonunda birlik ve beraberlik yeminleri edilip son dakikaya kadar mücadeleyi bırakmamak üzere mücadelemiz başlıyordu.

Bir cumartesi gecesi idi taraftarlar çarşıyı doldurmuş her kez de bir heyecan bir koşuşturma, ortalık yeşil kırmızı insanların kafası alkolden bir dünya otobüslerin gelmesi ile çarşı ana baba günü, son kadehleri atan taraftarlar meyhane ve birahanelerden çıkıp çarşıya doğru harekete ediyorlar, otobüslere nevaleler stoklanı yor yer yer koltuk kapma kavgaları, deli hakan’ın Selami’ye indirmeleri gecenin ilerleyen saatlerinde hareket eden otobüslerin içindeki taraftarların gırtlakları yırtılırcasına çektiği kafsin kaf nidaları bütün Karşıyaka’dan net olarak duyuluyordu. Karşıyaka sınırından çıktıktan sonra otobüslerde gırgır şamata

Başlamış yavaş yavaş nevaleler ortaya çıkmaya başlamıştı. O zamanın otobüs sıralaması deli Hakan’ın meşhur ölüm treni,sonra Selami’nin salam ve anormaller üçüncüsü ise bizim lortlar kamarası idi, daha sonra Cafe Mesut, Cafe Olgun,Alaybeyli’ler, Soğukkuyulular bunlar hep fiks otobüslerdi. Yalnız şunu söyleyebilirim, bizim Karşıyakalılarda olan espiri anlayışı inanın kimsede yoktur. Otobüste olan makaralar, bugün bile hiçbir yerde olmuyor, koltuklar arası atışmalar, kel Aydını kafaya almalar, Fufo’nun ağzı ile yaptığı zurna resitali, gaza gelip kaf kaf çekmeler mola yerlerinde küçük çaplı, araklama vaziyetleri, yakalananların masum olma tir ipleri: vallahi anı olsun diye aldım abi. Pervazsızlığı sonunda alkolünde etkisi ile sızma durumları.

Sabah olduğunda alınan kararla bütün otobüsler sapanca gölünün kenarına geldiler. Uzun yolculuğun verdiği uyuşukluğu gölün kenarında atmaya başlayan bizim tayfa ortaya öyle komik sahneler çıkarıyordu ki aklınız durur. Deli Hakan’ın önderliğinde göle açılan bizim Barbaros’un torunları sandalın içinde kaf kaf çekmeye kalkınca birkaç kez batma tehlikesi geçirdiler.Kahkahalar birbiri ardın patlıyor, kimisi restoranlarda çivi çiviyi söker mi deneyleri yapıyor, kimisi çayla kahvaltı seansları, kimisi dalardan meyve araklama vaziyetleri, daldan düşme durumları, derken en son ilerleyen saatlerde havuzun kenarında toplanan bizimkinler havuzda bulunan iri iki adet sazanı sopalarla yakalama çabaları bir arkadaşımızın kuyruğundan yakalaması ile son buldu derken deli Hakan’ın balığı ısırma girişimleri birkaç hayvan sever Karşıyakalı kardeşimizin girişimleri ile tatlıya bağlandı. Saatler ilerlemiş, yavaş yavaş stada doğru harekete başlamıştık.

Stada vardığımızda daha önce gelen taraftarlarla İstanbul ve Ankara’dan gelenlerle birlikte stada girdik. Fakat stada girdiğimizde bir tuhaflık vardı. Sakarya taraftarı kapalı ve açık türübünü nerede ise doldurmuştu (şaşırdık tabi ki). Şaşırma sebebimiz, küme düşmüş bir takımın taraftarının bu denli stadı nasıl doldurmuş olması idi. Yanımızda oturan bir polis memuru bize

-yahu bu adamlar maça gelmezdi. Ne oldu bugün anlamadım. Anlamadım deyince

bizde:

-ne olacak biz geldikte ondandır. Dedik. ( tabi bizimde Sakarya’ya girerken yaptığımız tantananın faydası da olmadı değil ).

Maç başladı, o zaman Hakan Şükür genç ve 9 numara oynuyor. İlk dakikalardan itibaren atak üstüne atak sağdan soldan baskı pustuk kaldık. İlk yarıyı 0-0 bitirdik. Fakat Sakarya seyircisinin bize ettiği küfürler ve de alaycı tavırları Karşıyaka’yı yenelim küme düşelim tezahüratı bizi iyice çılgına çevirmişti ikinci yarının başlaması ile Sakarya kalesini abluka altına almıştık. Fakat vurduğumuz bütün toplar ya defanstan dönüyor, yada kalecileri Yusuf ZİYA tarafından kurtarılıyordu. Top bir türlü kaleye girmiyor maçın sonlarına yaklaşıldıkça, hem geriliyor, hem de artan taraftarın alaylı ve küfürlü tezahüratı bizi iyice çileden çıkarma noktasına getirmişti. Dakika doksana geldiğinde bu maçın böyle biteceği umutsuzluğu içerisinde iken ileriye atılan bir topu yakalayan Martaç bekletmeden verdiği pas ile buluşan Recep ceza sahasına girer girmez vurduğu şut filelerle buluştu.Allah’ım bu ne büyük bir mutluluk mucize olmuştu. Sakarya’lılar kül gibi kalmıştı. Bizim taraftar çıldırmış gibi idi. Tellere çıkanlar, yerlere yuvarlananlar,yerlere yuvarlananlar,ağlayanlar,dua edenler,ortalık darmadağın olmuştu ve o bitiş düdüğü ile beraber bütün takım yedekler ,sahada bulunan herkes taraftara doğru koşmaya başlamıştı Allah’ım o ne vuslat o ne büyük mutluluk futbolcuyla taraftar arasında olan çelik teller erimişti sanki herkes gözyaşları içerisinde birbirlerine sarılmıştı.o güzel görüntüler 15 dakika sonra sakaya taraftarlarının kale arkasından içeriye taş atmasıyla son buldu.2_3 taraftar kanlar içerisinde yerde kalınca karşılık veren taraftarımızın polis acımasızca coplamaya başladı çıkan arbedede de bir çok arkadaşımız ve tabi ki poliste yaralanmıştı.en çok üzüldüğüm ise kardeşimin başına gelen jop darbesiydi bütün yüzü kanlar içinde kalan kardeşimi soyunma odalarına götürmek için sahadan geçmemiz gerekiyordu fakat buna izin vermeyen jandarma ve saha görevlisini ekarte edip soyunma odalarına girdik.arkamızdan gelen diğer yaralılar orda tedavi edilmeye başlanmıştı.arkadaşlarımız bir taraftan yaraları tedavi edilirken bir taratanda da nemli gözlerle futbolculara sarılıp ağlıyorlardı.dışarıda ise güvenlik güçleriyle çıkan kavgalar bitmek bilmiyordu.sonunda getirilen otobüslere bindirilen taraftarlar öyle hırslanıp tahrik olmuşlardı ki zor duruyorlardı bindikleri otobüslerde .soyunma odalarındaki bizler futbolcular teknik heyet ve yöneticiler daha sonra getirilen takım otobüsüyle eskort eşliğinde Sakarya il sınırına kadar götürüldük ve bırakıldık.biraz daha ileri gittiğimizde gördüğüm manzara karşısında tüylerim diken diken olmuştu.bütün taraftarlar otobüslerden inmiş bir petrol istasyonunun önünde takımı bekliyorlardı.otobüsün gelmesiyle herkes delirmişti,aşağıya inenlerle bekleyenler birbirine sarılıp ağlamaya,avazı çıktığı kadar kafsin kaf diye bağırmaya başladılar. Allah’ım neydi bu bunun izahı ne olabilirdi.

İşte mutluluk bu kardeşlerim işte Karşıyakalılık bu Sakarya deplasmanında gördüğüm kareler bana hayatın bazı gerçeklerini de gösterdi sevgiyle başlayan her şey karşılığını bulur acıyla başlayan her şey sonunda mutlulukla sonuçlanır.yeter ki birlik ve beraber olalım ve de inanalım nasıl diye soranlara cevabım yaşadığım SAKARYA deplasmanı.

CUMHUR SIRMALIOĞLU


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı