Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
31 Ocak 2006 - Salı 00:00 Bu haber 8246 kez okundu
 
Anı: Tarihte Bir İlk
Yanılmıyorsam 1989 senesiydi. Sezonun ilk maçıydı ve biz Trabzon’a deplasmana gitmeyi kafamıza koymuştuk. Bırakın bizim kulübü, Trabzon’a deplasmana gitmek Türkiye’de bir ilk olacaktı. Yaz ayları oldu
ANILAR Haberi


Yanılmıyorsam 1989 senesiydi. Sezonun ilk maçıydı ve biz Trabzon’a deplasmana gitmeyi kafamıza koymuştuk. Bırakın bizim kulübü, Trabzon’a deplasmana gitmek Türkiye’de bir ilk olacaktı. Yaz ayları olduğu için insanlar henüz tatil yerlerinden dönmemişlerdi. Gidebileceğimize kimse inanmadığı için aradığımız çoğu insanda hadi ya bırakın şakayı şeklinde tepki veriyorlardı. Dediğim gibi bu tarihte bir ilk olacaktı.

Taner, Çene, rahmetli Laz Hasan, Sarı Metin, İlhan, Tarkan, Rahmetli Erdal, Şeref, ne bileyim aşağı yukarı bizim tayfa toplandık. Aramızda güç bela birazda o zaman ki yönetici abilerimizden para yardımı alarak otobüs tuttuk. Cumartesi öğlen saat 13.00 de Hergeleden KAF-KAF nidaları ile ve alkışlarla uğurlandık. İnsanlar hala hayretler içindeydi. Daha o zamana kadar Karadeniz Bölgesine herhangi bir yere deplasmana gidilmemişti. Ha unutmadan 2 tane yaşlı amcayı da Karadeniz gezisi yapsınlar diye yanımıza almıştık.

Yolculuğumuz güle oynaya başlamıştı. Şarkılar, marşlar söylüyor deli gibi eğleniyorduk. Her zaman olduğu gibi otobüsün de alkol su gibi akıyordu. Ama gecenin ilerleyen saatlerinde otobüste alkol namına bir şey kalmamıştı. Daha kafayı bulmamıştım ve alkol namına bir şeyler arıyordum otobüsün içinde. Bunu öğrenen Taner ve Çene affedersiniz içine çiş yaptıkları bir şişeyi sanki içinde şarap varmış gibi konuşuyorlar hatta bunun için kavga ediyorlardı. Tabi hemen yanlarında bittim. Dedim burası deplasman arabası. Burada bir şey saklanmaz. Bende içeceğim şaraptan dedim. Ama almak ne mümkün, biraz ağız dalaşı birkaç yumrukla şişeyi kaptım. Kapmamla kafaya dikmem ve hemen çıkarmam bir oldu. Bırakın bunu daha önce içtiklerimi bile çıkarmıştım. Tüm otobüs yerlere yatmış gülüyorduk. Hala bunu anlatır dururuz aramızda.

Neyse uzun sayılabilecek bir yolculuktan sonra nihayet Trabzon’a ulaştık. Birkaç arkadaşımız şehir turuna çıkmışlardı. Biz ise 10-15 kişi daha önceleri sanki Çanakkale geçilmez gibi duran Avni Aker Stadyumunun önündeydik. Çanakkale’yi geçmiştik. Şehir gezisinden dönen arkadaşlarla beraber kalabalık fazlalaşınca içeri girelim dedik. Şeref bir polise giderek biz hangi tribüne oturacağız dedi. Ama adamlar daha önce rakip seyirci görmedikleri için ben bilmem gidin nereye oturursanız oturun dedi. Bizde çaresiz skorbordun olduğu kale arkasına girdik.

Malum yaz ayı. Hepimiz kısa şortlar, atletler, kimimiz uzun saçlı, ama en farklısı üzerimiz yeşil kırmızı ve ellerimizde yeşil kırmızı bayraklar. İçeri girer girmez bir hareketlenme oldu tabi ki. Ortalık biraz karışır gibi oldu. Bunun üzerine emniyet amiri : sizde nereden çıktınız, nasıl geldiniz gibi abus sabuk sorular sorarak bize uzaylı muamelesi yaptı. Sonra bizi tel örgülü bir yere aldılar. O bölüm oldukça bakımsızdı. Ee daha önce orada oturan olmamıştı hiç. Biz bir ilki yapmıştık.

Telsizle birilerini aradı hemen. Sonra baktık karşı kale arkasında bir hareketlenme oluyor. Meğer bize orada bir yer ayarlıyorlarmış. Tribünün bir kısmını bizim için boşalttılar. Korkularından bizi dışarı çıkaramadılar. Bundan sonra olduğumuz tribün ile saha arasındaki kapıyı açarak bizi Avni Aker’in çimlerinin üzerinden karşıya geçirdiler. Bırakın gitmeyi adamların sahasının içindeydik. Bütün tribünler bize küfür ediyordu. Bizde el kol işaretleri ile karşılık veriyorduk. Biraz da havaya girmiştik. Kendimizi futbolcu zannedip çimleri falan yokluyorduk.

Karşı tarafa geçtik. Trabzon’un Afacanlar gurubu bizim taraftar olduğumuzu öğrenince biraz şaşkınlık ve hayretle hoş geldiniz tezahüratları yaptılar. Bütün tribünler de onlara uydu ve bizi alkışladılar. Su-ayran-yemek ikram ettiler. Ben hala bira derdindeydim. Tribün liderlerine yok mu kardeşim bira diye kaynayacaktım neredeyse.

Maç 1-0 mağlubiyetimizle sonuçlandı. Mağlup olunca zaten 20 saat olan dönüş yolu çekilmez hale geldi iyice. Başladık ön taraf arka taraf kavgalarına. Ama kavgaların dozu artınca şoför ve diğer abiler rahatsız olmaya başladılar. Ön taraftaki abilerimiz dediler bu böyle olmaz. Her iki taraf birer kişi seçsin. Uygun bir yerde duralım, bunları güreştirelim. Kim kaybederse karşı tarafın üstünlüğünü kabul etsin. Biz arka taraf ekürisi olarak aramızda güçlü kuvvetli olan Tarkan’ı seçmiştik. Ön taraf ise Rahmetli Erdal’ı seçmişlerdi. Neyse bir düzlükte durduk ve güreş başladı. Biz galibiyetten emindik. Tarkan Rahmetli Erdal’ın iki katıydı. Ama Rahmetli Erdal kardeşimiz, Tarkan’ı aldı yerlere çarptı. Mağlup olmuştuk. Bunun sersemliğini üzerimizden atamadan, zafer sarhoşu olan ön taraf bize hurra çekmişti. Bizi şakadan da olsa dövdüler. Düzlüğün başındaki bu muhabbetler yoldan geçen herkesin ilgisini çekiyor, herkes durup bizi seyrediyordu.

Bu olaylardan sonra tüm otobüs yorgunluktan ölmüştük. Kula’ya kadar uyuduğumuzu bilirim. İşte bir deplasmanı da böyle atlatmıştık. Sağ salim Karşıyaka’mıza dönmüştük.

Artık bizim için gidilemeyecek bir yer yoktu.

Yazan : İskender Şahinoğlu (İskoç)

www.yesilkirmizi.com - özel
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı