Haber Detayı
10 Şubat 2006 - Cuma 00:00 Bu haber 2947 kez okundu
 
İŞTE KARŞIYAKA’ NIN DOĞUŞU
İzmir''de ilk Türk futbol takımı Karşıyaka, 1 Kasım 1912 tarihinde kuruldu. Yeşil-Kırmızı renkleri, Müslümanlığı ve Türklüğü simgeleyen ''''Kaf Sin Kaf'''' 1912''den 1922''ye kadar on yıl, Türk Gençli
ANILAR Haberi


İzmir'de ilk Türk futbol takımı Karşıyaka, 1 Kasım 1912 tarihinde kuruldu. Yeşil-Kırmızı renkleri, Müslümanlığı ve Türklüğü simgeleyen ''Kaf Sin Kaf'' 1912'den 1922'ye kadar on yıl, Türk Gençliği'nin yabancı egemenliğine karşı direnişinin simgesi haline geldi. Cumhuriyetin ilanından sonra ise kulüp, Atatürk'ün gösterdiği ilkeler doğrultusunda güçlü, dinamik, kültürlü, çağdaş ve ilerici gençler yetiştirmek için bütün olanaklarını seferber etti.1950-1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olan Adnan Menderes, gençlik yıllarında Karşıyaka santrfor olarak futbol oynadı.İlk futbol takımımızın kadrosu ise şöyle idi.
Raşit KADIZADE ( kaptan ) Suat KARŞIYAKA,Refik CİVELEK ,Kaleci Salih, Çakır Kemal ,İtalyan Hanri BARKER , Örnekköylü Hüseyin, Kemalpaşalı sarı Ali , Zühtü IŞIL , Muharrem , Hüsamettin.

Değerli büyüklerimizi saygı ile anıyoruz.

www.yesilkirmizi.com - özel
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı