301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Haziran 2016 - Salı 10:54 Bu haber 3077 kez okundu
 
BİR EFSANE YAZISI !
Yenigün gazetesi köşe yazarlarından Deniz Gezginci'nin BİR EFSANE YAZISI başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Hepinizin, hepimizin hayatında öyle insanlar vardır.  Hani hiç tanışmamışsınızdır, bir yerlerde karşılaşmamış, hatta sesini bile duymamışsınızdır.  Ama öyle bir hayat yaşamıştır ki,  o hayat kitaplara konu olur. O kitabı her okuduğunuzda ilk defa okumuş gibi heyecanlanır, defalarca okumuş olmanıza rağmen gözünüzden kaçan bir kaç satırın daha altına çizik atarsınız. O hayat sizi etkiler, daha fazlasını öğrenmek istersiniz.

İşte benim için de KSK’nin unutulmaz efsanesi Cengiz Kocatoros nam-ı diğer “GODE”  böyle biri. Kendisiyle hiç tanışmadım ki tanışsaydım da ne hatırlayacaktım. 21 Haziran 1985’de öldüğünde o henüz  41 yaşında, ben ise 6 yaşındaymışım. “Haziran’da ölmek zor” demiş şair ama eklemeyi unutmuş. Haziran’da ölmek zorsa bu genç yaşta ölmek daha da zor.  Gode, ne çok sevdiği Karşıyaka’sına doyabilmiş ne de onu çok seven Karşıyakalılar bu erken vedayı kabullenebilmiş. Öyle bir hayat yaşamış ki, hayatını kitaplardan okuyan ben ve benden sonraki kuşağı bile kendisine hayran bırakmayı bilmiş.

Henüz stajyer bir spor muhabiriyken tanışmıştım kızı Gamze ile. Karşıyaka Spor Kulübü’nde çalışıyordu. İlk başlarda ağzından sadece haber almaya çalışıyordum. Nerden bilebilirdim ki hayranı olduğum Gode Cengiz’in kızı olduğunu ? Ne zaman ki efsanenin kızı olduğunu öğrendim artık en bomba haberin bile önemi yoktu benim için. Çünkü ben “Gode” yi merak ediyordum. Kitaplarda okuduğumdan fazlasını bilmek istiyordum.  Sadece ailesiyle paylaştığı, daha önce yazılmayan özellikleri, anıları vardı biliyordum. Daha sonra çok iyi arkadaş olduğumuz Gamze’nin yıllarca başının etini yedim. O söyleşiyi ben yapmalıydım. Gode’yi eşinin ve kızının ağzından ben dinlemeli, o anı ben ölümsüzleştirmeli, o anıları gelecek kuşaklara ben aktarmalıydım.

Yaklaşık 10 yıllık baskı ve ısrarın ardından benden kurtulmanın kolay olmayacağını anlayan Gamze, geçtiğimiz günlerde röportaj teklifimi kırmadı ve annesi Zerrin hanım ile birlikte Gode Cengiz efsanesini anlattı.

Biliyordum, emindim. Gode Cengiz sadece bir “futbolcu” değildi. Her futbolcu efsane de olamazdı ya!  Gode demek “iri, ulu” demekti. Gode demek o iri cüssenin içerisinde yumuşacık bir kalp taşıyor olmak demekti. Gode demek cebindekini olmayanla paylaşmak demekti, Gode demek hayatını Karşıyaka’ya adamak demekti.

Daha önce Karşıyaka ile ilgili tarih kitaplarında bile bulamayacağınız bu keyifli röportaj Yenigün gazetesinden yayınlanacak.  Biliyorum gazete için biraz uzun oldu ama Engin Öztürk söz verdi tek satırına dahi kesmeden “Gode” yi satırı satırına ailesinin ağzından genç nesillere aktaracak. Karşıyakalılar, Gode ile ilgili daha önce  hiçbir yerde okumadıkları anıları öğrenmek için ise basım aşamasında olan anı kitabımı beklemek durumunda.  

Sorularımı içtenlikle yanıtlayan,  anılarını benimle paylaşan, Gode’yi anlatırken gözlerinin içi parlayan,  “Mükemmel  bir eş, mükemmel bir babaydı” diye tanımlayan eşi Zerrin Kocatoros  ve kızı Gamze Kocatoros Çelik’e sonsuz teşekkürlerimle...

Deniz GEZGİNCİ
denizgezginci@hotmail.com
Twitter: @denizgezginci   

17.01.2015   

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı