Haber Detayı
03 Aralık 2013 - Salı 06:27 Bu haber 1653 kez okundu
 
BÜLENT ÖZYEŞİLPINAR'I KAYBETTİK
Karşıyaka'lı Bülent ÖZYEŞİLPINAR'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine, Karşıyakalılara ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz. Bülent Özyeşilpınar'ı bugün, (03 Aralık 2013 Salı) Zübeydehanım Parkındaki Osmanpaşa Cami'nden Öğle namazında sonsuzluğa uğurlayacağız.
DUYURULAR Haberi


Karşıyaka'lı Bülent ÖZYEŞİLPINAR'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine, Karşıyakalılara ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz. Bülent Özyeşilpınar'ı bugün, (03 Aralık 2013 Salı)  Zübeydehanım Parkındaki Osmanpaşa Cami'nden Öğle namazında sonsuzluğa uğurlayacağız. 

YURTSEVER BÜLENT'İ KAYBETTİK - Yaşar AKSOY

2 Aralık 2013 sabahı erken saatlerde Facebook kutuma bir ileti düştü:
“- Ben Bülent Özyeşilpınar’ın oğluyum. Babamı bu sabah 06’da kaybettik. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Karşıyaka Zübeyde Hanım Camii’nden kaldırılacaktır..”
Donup kalmışım… Hasan Süzmetaş, Ferdi Köyatası, Hikmet Esen gibi eski yurtsever arkadaşlarımızın kervanına Bülent de katılmıştı…
Bülent Özyeşilpınar, eşsiz bir yurtsever aynı zamanda yeşil-kırmızı KSK aşkına candan bağlı bir gerçek Karşıyakalı idi… Bilinçli bir sosyalist, inanılmaz bir Türk yurtseveri idi… Gerçek bir Kuvayı Milliyeci idi.. Hiç satılmadı.. Hep savaştı..
Bir zamanlar birlikte olduğu mücadele arkadaşları sol veya sağ siyasetler içinde yükselip refah içinde yaşarlarken, Bülent hayatın ona bahşettiği inanılmaz acıları bir derviş sabrı ile yüklendi, bir ömre sığamayacak kadar çok acılar ve hüzünler onun nefis ruhunda derin uçurumlar yaratırken, yine bizleri eski arkadaşlarını, hele hele kendisi gibi düzene satılmayanları gördüğünde gözleri ışıl ışıl parlar, sohbet başlayınca da ülke gündemini adım adım takip eden sanki bir akademisyenin coşkulu ve imanlı analizlerini gür sesiyle patlatırdı, dev bir körüğe benzeyen göğsü hep vatanı için, halkı için çarptı.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde “Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu”nun (SDDF) ilk öncü öğrencileri arasında Zeki Alçın, Ali Dinçer ve Semih Eryıldız ile birlikte mücadele sahnesine çıktı. Güçlü bir gençlik lideri idi.
Memleketi Karşıyaka’da 1970’lerde CHP İlçe Gençlik Kolu başkanlığı, İzmir Halkevi ve benim başkanlığını yürüttüğüm Hasan Tahsin’i Yaşatma Derneği yönetim kurul üyeliklerinde bulundu. DİSK Bölge Başkanlığında sendika sekreteri olarak çalıştı.
Ama çok itildi, kakıldı..
İşinden defalarca sol inancı sebebiyleatıldı. Hapse girdi çıktı.
Dedim ya, hiç satılmadı..
Hep savaştı..
Ama hayat ona hiç gülümsemedi..
Hep yokluklar içinde mücadele etti.
12 Eylül sonrasında Karşıyaka’da eski ağır socu arkadaşlarının bir anda ANAP kurucusu, ANAP belediye meclis üyesi, Turgut Özal’ın prensleri oluşunu uzaktan acıyla izledi..
2000 yılından sonra Özgür İnsan ve Toplumcu Düşün gibi dergilerde kader birliği yaptığı Kürşat Bumin, Etyen Mahçupyan, Haluk Özdalga gibi arkadaşlarının da AKP yanlısı, Kemalizm düşmanı çizgilere kayışlarını yine pek çok acıyla gördü, yaşadı..
Hayatın karmaşası cenderesi içinde üç kez evlendi, beş evladı oldu.. Yaşam mücadelesi, ihanetler, acmasızlıklar, tokatlar sırtına bindikçe, hiçbir zaman vatanını ve Türklüğünü, emek-sermaye çelişkisini unutmadan bir yurtsever solcunun, ulusalcının namuslu yaşamından örnekler sundu.
Zehir içti, yanıyorum demedi…
Dört olay anlatacağım.. Çektiği acıları tahmin edin.
12 Eylül aresi sonrasında sevgili arkadaşmız Ankara eski Belediye Başkanı Ali Dinçer, Buca cezaevine tıkılmıştı. Davası sonunda beraat edince cezaevi kapısında Ali’yi ve diğer salıverilen sosyal-demokrat arkadaşlarımızı yalnızca Bülent ile ikimiz karşıladık ve kucakladık. Evlerimize getirdik. Karşıyaka’da Bülent’in evi ile bizimki birbirine yakındı. Ali Dinçer ve bazı arkadaşları Bülent evinde yer yataklarında, ben de diğer arkadaşları yine evime yer yatağı sererek günlerce ağırladık. Koca CHP örgütünden yanımızda, kimseler yoktu.
SHP zamanında işsizdi. Yüksel Çakmur’a rica edip, İzmir Belediyesi’nde kömür kısmına yetkili bir masaya tayinin yaptırdık. Eline az biraz para geçmeye başladı ve son eşiyle orada tanıştı. Bir imzasız ihbar mektubu sonucunda işinden el çektirildi. Güya kömür çalıyormuş. İsrarlı takiplerimiz üzerine kömür sayımı yaptırdık depolarda. Kömür kat kat fazla çıktı. Temize çıkmıştı. Bülent’i bulun, geri getirin işine dendi. Ama Bülent kabul etmedi ve işsizliği yelken açtı. Onurlu adamdı, hem de inanılmaz biçimde..
Üçüncü olay.. Yıllarca, defalarca hiçbir çıkar beklemeden Ege-Koop panellerine konuşmacı olarak katılırdım, Hüseyin Aslan Bey için emek harcardım. İşsiz Bülent’i Ege-Koop’a önermeyi aklıma yatrdm. Hüseyin Aslan’dan randevu aldım. Bülent’e tek takım elbisesini giydirip, ite kaka Karşıyaka’dan vapura bindirip, Pasaport’a getirdim, ayakkabısını boyatıp Anba Otelinin arkasında bir berberde traş ettirip, iyice tembihledim. Sakın siyasi nedenlerle hapis yattığını söyleme dedim. Hüseyin Bey’in karşısına çıktık. Ne olursa, inşaatlarda emhiyet amirliği, gece bekçiliği ne olura razıyız, beş çocuğumuz var dedim. Buna rağmen Bülent söz isteyip sol-sosyalist eylemlerden kısa süreli bir hapis yattığını bunu bilmeleri gerektiğini söylemez mi?.. Hüseyin Aslan buz gibi oldu. Konuşmamızı kısa kesti. Neticeyi sekreterden öğrenirsiniz dedi. Çıktık. Hüseyin Aslan bir daha beni hayatının sonuna kadar aramadı, hiçbir panele de çağırmadı. Sekreterini aradık, biz hapis yatmış solcuyu işe alamazmışız demez mi?.. Böylece Hüseyin Aslan ile ahrete kadar ilişkimiz kesildi. Bülent yine yıkılmıştı.
Ahmet Pristina zamanı.. Bir zamanlar öğrenci iken Ankara’da dayaktan kutardığı Hasan Mani, İzmir belediyesinde tek adam olmuştu. Bülent bir kere yanına çıkıp zor durumda olduğunu söyleyip iş istedi. Binlerce kişiyi işe aldılar, ama Bülent’i almadılar.
İnsan yıkılmaz mı?..
Bülent’im yıkılmadı..
Ölünceye kadar, uzun yıllarca işsiz kaldı.
Allahtan pırıl pırıl, vefalı bir eşi vardı..
Bülent vatanseverlikten, İstiklal Marşından, Türklüğünden, Nazım’dan, sol inancından, Türk bayrağından zerrece taviz vermedi.
Son yıllarında en büyük tesellisi K.S.K. aşkıydı..
Son nefesinde bir Atatürk evladı olarak öldü..
Eşine, diğer eski eşlerine, isimlerini bilemediğim diğer evlatlarına, elimizde büyüyen büyük oğlu tiyatro aktörü Özgürefe’ye başsağlığı diliyorum.
Bir Karşıyaka Liseliyi kalbettik.
Ben hayatteki en büyük dostumu kaybettim..
Ona karşı mahçubuz..
Ona layık bir yaşam ve ülke yaratamadık..
Bizi, hepimizi affetsin..

www.haberhurriyeti.com / YAŞAR AKSOY


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı