301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Aralık 2014 - Cuma 09:31 Bu haber 1411 kez okundu
 
KARŞIYAKALILIK BİR KÜLTÜRDÜR
Yenigün gazetesi köşe yazarı Deniz Gezginci'nin KARŞIYAKALILIK BİR KÜLTÜRDÜR başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Geçtiğimiz hafta bugün yani 19 Aralık tarihinde 19.12 Dünya Karşıyakalılar Günü’nü coşkuyla kutladık.  İzmir’e 450 kilometre uzakta ki Antalya’da bile arkadaşlarımın “Karşıyakalılar günün kutlu olsun” mesajları beni son derece mutlu etti. Kendimi özel hissettirdi. Bu tutku öyle büyük bir tutkuydu ki dünyanın neresinde Karşıyakalı varsa orada kutlandı. Sosyal medya kutlama mesajları ile yıkıldı. Karşıyakalılar, Karşıyakalı  olmanın sadece bir futbol kulübünün peşinden koşmak olmadığını, bir kültür olduğunu tüm dünyaya haykırdı.

19 Temmuz’da Dünya Fenerbahçeliler Günü’nü kutlayan Fenerbahçeliler kusura bakmasın ama bu günü kendine özel ilan eden ve ilk kutlayan Karşıyaka Spor Kulübü’dür.  Bu fikrin yaratıcısı da uygulayıcısı da 1988 yılında 1912 Dünya Karşıyakalılar Platformu’nu oluşturan Sancar Maruflu’dur. 

Türk futbolunda kulüplerin kuruluş tarihlerine baktığımızda KSK bu şansa sahip olan ender kulüplerden.  19 Mart (1903) Beşiktaş,  19 Mayıs (1905) Galatasaray, 19 Temmuz (1907) Fenerbahçe,  19 Ekim (1910) Ankaragücü ve 19 Aralık(1912) Karşıyaka bu tarihleri kendilerine “özel” belirleyip kutlayabilirler. İzmir’in ilk Türk takımı Karşıyaka’dan sonra kurulan Altay (1914), Altınordu (1923), Göztepe (1925)… kulüplerin ne yazık ki tarih bazında böyle bir şansları bulunmamakta.

Son Karşıyaka ziyaretimde Karşıyakalılara bu anlamlı günü armağan eden, bana göre İzmir’in en vefalı ve tarihi en güzel anlatan insanı,  kendisine göre de “Karşıyaka’nın modern amigosu” Sancar Maruflu ile keyifli bir söyleşi yapma fırsatı bulmuştum.

Sancar Maruflu röportajda KSK tarihi ile ilgili benim daha önce kitaplarda bile bulamadığım çok önemli bilgiler aktarmıştı. Mesela Türkiye’de Meclisi Mebusan kararıyla kurulan tek kulübün KSK olduğunu söylemesi bunlardan biriydi. Sizin gözünüzde KSK nasıl bir kulüptür diye sorduğumda ise “KSK çok güzel bir kulüptür, çok renkli bir kulüptür. Temel unsuru, dinamosu kültürdür. Karşıyaka bir kültür kulübüdür. Spordur ama sporun özünde kültür vardır. Biz o kültürü yaşatmaya çalışıyoruz” cevabını vermişti.

KSK’nin kurucuları Tahir Bor’u, oğlu Tahsin Bor’u, yaşayan efsane yöneticimiz Tahir Türetken’i, efsane futbolcularımızdan rahmetli Gode Cengiz’i  yani Karşıyaka’nın mihenk taşlarını, kuruluşunu öyle güzel anlattı ki ben dinlemeye doyamadım. Siz de KSK’yi bu güzel insanın ağzından bir kez daha dinlemek istiyorsanız bu enfes röportaja yazılı ve görsel olarak sorumlusu olduğum yesilkirmizi.net sitesinin röportajlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Benim bir sözüm var; “İzmirli olmak ayrıcalık, Karşıyakalı olmak bu ayrıcalığın buçuk farkıdır” diye.  Bu ayrıcalığı bizlere yaşatan tüm Karşıyakalıların Dünya Karşıyakalılar günü kutlu olsun.

 

Deniz GEZGİNCİ
denizgezginci@hotmail.com
Twitter: denizgezginci

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı