Haber Detayı
19 Aralık 2014 - Cuma 10:52 Bu haber 4913 kez okundu
 
MARUFLU: KARŞIYAKALILIK BİR KÜLTÜRDÜR
Sancar Maruflu… Kendi değimiyle “Karşıyaka’nın modern amigosu”… Yeşil Kırmızı Ekibi olarak kültür tellalı Sancar Maruflu ile hem yazılı hem görsel olarak keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bu enfes röportajı da “Dünya Karşıyakalılar Gününde” kullanmak üzere sakladık.
ROPORTAJLAR Haberi
YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Karşıyaka’nın kuruluşunu bir de sizin ağzınızdan dinlemek istiyoruz.

SANCAR MARUFLU: KSK’nin kurucularından biri olan Tahir Bor çok uzun yaşadı . Geçtiğimiz günlerde 94 yaşında vefat etti. Memleketin saat ayarı gibiydi. Bizim evin önünden saat tam 17.00’de geçerdi. Bazen bizim evde dururdu ona soğuk su verirdik,  içerdi. Evi de Alaybey’de koca bahçeli bir evdi. Ailesi daha sonra o araziyi devlete bağışladı ve oraya park yapıldı. Eskiden orada her yıl barbekü partisi yaparlardı.

KSK’nin bir sürü kurucusu vardı. KSK’nin kuruluşu Aralık ayıdır. Tahir Bor bu kurucular arasında ittihat ve terakki cemiyetinin Ege bölgesinin en önemli kişilerindendi. 1912 yılında, zeytin ağacının dibinde Bahçelievler semtinde bir sonbahar günü havanın  çok serin olduğu bir gün kurucular teskeresi imzalanıyor.

Teskereyi alıp ertesi günü limana gidip şilep ayarlanıyor. O zamanlar savaş yılları. Buradan İstanbul’a öyle kolay kolay gidilmiyor. İttihat ve Terakki cemiyeti o yıllarda kulüp, dernek ve şirket kurmayı yasaklamış. Tahir Bor,  Baş vekil Talat Bey ile konuşuyor. KSK’nin önemini anlatıyor, yaptığı mücadeleyi, ne amaçla kurulduğunu anlatıyor. Sadece bir spor kulübü değil aynı zamanda bir kültür kulübü olduğunu anlatıyor. İttihat Terakki Cemiyeti’nin bu konuyu gündemine almasını ve kabulünü sağlıyor.

Kabul edilen teskere Meclisi Mebusan’a geliyor. Türkiye’de Meclisi Mebusan kararıyla kurulan tek kulüp Karşıyaka Spor Kulübü’dür. Hiçbir kulüp Meclisi Mebusan kararıyla kurulmamıştır. Osmanlı meclisi, Meşrutiyet idaresi. KSK’yi kuran da bu meclis kurma kararını veren. Bunun da kahramanı Mülkiyeli Tahir Bor. Kaymakamlıklar yapmış daha sonra gümrük komisyonculuğu, fuarcılık gibi işler yapmış. Tahsin Bor gibi doktor bir evlat yetiştirmiş.

Tahsin Bor’un da Karşıyakalılar için çok önemli bir yeri var. Doktor olduktan sonra İzmir’de Memleket Hastanesi’nde göreve başlıyor ve Doktor İdealistler Grubunun içine giriyor. O zamanlar harpten yeni çıkılmış o yıllar. Cumhuriyetin ilk yılları halk perişan. Hastalar çok, engelliler çok. Tahsin Bor ve arkadaşları bir grup oluşturuyorlar ki bu grubun içerisinde Eczacıbaşı Süleyman Fehim Bey, Doktor Mustaf Enver gibi çok kıymetli doktorlar var. Bu doktorlar fakir fukara hastaları tedavi ediyorlar. Bütün semtlere gidiyorlar.

Tahsin Bor daha sonra Karşıyaka’ya yerleşiyor. Kemalpaşa Caddesi’nde ki o güzel binayı inşa edip muaynehane olarak kullanıyor. Karşıyaka’nın en güzel binalarından birisidir o. Tahsin Bey devamlı kendisini yenileyen, yeni çıkan ilaçları araştıran bir doktor ve özellikle yaşlıların doktoruydu. Benim annem 94 yaşında vefat etti. O yaşa kadar yaşamasını Tahsin Bor’un verdiği ilaçlara borçludur. Karşıyaka’nın bütün öğretmenleri benim annem gibi Tahsin Bor’un hastasıydı. Böyle bir vefakar ve cefakar bir kişilikti. Kendi muaynehanesine röntgen cihazı kurmuş, bir takım yeni aletler getirmiş bir hastaların tahlillerini her şeyini kendi muaynehanesinde kontrol eden, insanları yormadan teşhisi koyan, verdiği ilaçlarla yaptığı tedaviyle yaşlılık hastalığın doktoruydu. Muhteşem bir doktor muhteşem bir insandı. Karşıyaka Spor Kulübü’ne büyük destekleri olan bir kişilikti.

Son günlerde çok büyük değerlerimizi kaybettik. Bediğ Tuaç, Tayyar Eraslan daha bir çok isimler verebilirim.


YEŞİL KIRMIZI EKİBİ:  KSK’nin Tahir amcası (Türetken)  hakkında neler söyleyeceksiniz ?

SANCAR MARUFLU: Tahsin Bor, Tahir Türetken’in doğum günlerine de gelirdi. Tahir ağabeye moral vermeye çalışırken onun yaşamına yaşam katmaya çalışırken Tahsin Bor’da ona moral vermeye gelirdi. Maalesef biranda hastalandı ve kendisini kaybettik. Tahir Türetken’e biz büyük bir sinerji ve enerji veriyoruz doğum günü partileriyle. Ben size iddia ediyorum Tahir Türetken eğer büyük bir engel olmazsa “dalya” diyecek. Onun yüzüncü yaş gününü de kutlayacağız. Tahir Türetken şuanda yaşayan Karşıyakalıların içerisinde KSK’nin dününü, bugününü, geçmişini en doğru bilen insandır. Çok bilgilidir ama maalesef biz onu konuşturamıyoruz. O bir bilgi küpüdür. Her şey var onda. İzmir’in bütün spor ve sosyal tarihi var. Aynı zamanda siyasetçi bir tarihi var. Belediyeciliği çok iyi bilir. İhsan Alyanak, Osman Kibar’ın en sevdiği insandı. Hiçbir şekilde fevri siyasetçi olmamıştır. Demokrattır ama fevri değildir. Daima yapıcı ve yaratıcı olmuştur. İzmir için çalışmıştır. Allah ona uzun ömürler versin. Ona bizim çok ihtiyacımız var.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: KSK ile ilgili bir çok anınız vardır sizin ?

SANCAR MARUFLU: Olmaz mı ? KSK’nin 75. Yılında ben yönetimindeydim. O sene biz KSK’yi basketbolda hem lig şampiyonu yaptık hem de Cumhurbaşkanlığı kupasını aldık. Futbol takımımız ikinci ligden birinci lige çıktı. Voleybolda kızlarımız şampiyon olmadılar ama o sene büyük dereceler aldılar. Yüzme, Yelken, Tenis, Su topu, Okçuluk… 17 branşta ki takdimleri ben yapardım. Olimpiyat açılışı gibi sezon açılışı yapardık.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Son şampiyonluğumuzda kulübün önündeki kutlamalarda mikrofon sizin elinizdeydi ve kafanızda çok güzel bir hasır şapkanız vardı.

SANCAR MARUFLU: Hala saklıyorum o şapkayı.  Onun için kadifeden özel  muhafaza yaptırttım. Benim o hasır şapkam dört tane şampiyonluk gördü. O şapka benim için çok büyük bir değer. O nedenle gözüm gibi saklıyorum o şapkamı. İnşallah nasip etsin yine bir şampiyonluk kazanalım ve yine o şapkamı kafama takayım. Alayım mikrofonu elime taraftarlara tezahüratlar yaptırayım. Biz modern amigoyuz. Alsancak Stadı’nda sahanın içerisine girer taraftarlara tezahürat yaptırırdım. O şekilde çekilmiş çok güzel fotoğraflarım var.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Bir çok KSK başkanı gördünüz. Size göre en farklısı hangisiydi ?

SANCAR MARUFLU: Biz efsane Başkan Ali Ulvi Kiremitçiler ile Bostanlı da ki Kıraathane’de sabahlara kadar otururduk. Ben hayatımda onun kadar içinde KSK aşkı olan, sevgisi olan, bütün servetini Karşıyaka için kaybeden, elinde ki babadan, dededen kalma madenini KSK için elinden çıkaran bir adam görmedim.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: KSK ile ilgili sizin en çok üzen nedir ?

SANCAR MARUFLU: En çok üzüldüğüm bir olay da KSK’nin bir lokalinin olmaması. KSK’ye emek vermiş insanlar bir yerde toplanamıyorlar, bir araya gelemiyorlar. Maalesef bir lokalimiz yok. Allahtan Yelken Tesisleri var da orada zaman geçiriyoruz.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Sancar Maruflu’nun gözüyle KSK nasıl bir kulüptür ?

SANCAR MARUFLU: KSK çok güzel bir kulüptür, çok renkli bir kulüptür. Temel unsuru, dinamosu kültürdür. Karşıyaka bir kültür kulübüdür. Spordur ama sporun özünde kültür vardır. Biz o kültürü yaşatmaya çalışıyoruz.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Bize biraz  Gode Cengiz’i anlatır mısınız ?

SANCAR MARUFLU: Gode Cengiz tam bir efsaneydi tam bir Karşıyaka delikanlısıydı. Bir insan bu kadar iyi niyetli olabilirdi. Hovardalığı bile kibarca yapardı. Eşine ailesine sevgiyle yapardı. Hiçbir şekilde ayağa düşürmezdi. Eline geçen parayı KSK için Karşıyaka’nın fakiri fukarası için harcardı. Robin Hood gibiydi. Hiç kimseye muhtaç olmadan ailesini dimdik ayakta tuttu, ailesini geçindirdi. Futbolun en iyisini oynadı. Kendine özgü futbol stilleri vardı. O stilleri anca o yapardı ondan başkası yapamazdı. Nasıl ki Rıdvan’ın stili derler,  Metin Oktay’ın stili derler, Lefter’in derler, Can’ın derler Gode Cengiz’in de aynı şekilde kendine özgü sahada gösterdiği hiç ummadığımız zamanda ortaya çıkan figürleri vardı. O figürlerle gol atardı gol attırırdı. Hiç unutmuyorum Erol Baş’a bir pas verdi. Rakip oyuncunun bacağının arasından geçirip Erol’a açtı ve gol atmasını sağladı. Çok onurlu, gururlu, fazilet sahibi bir sporcuydu ama kendisine bakmadı. O kadar garip bir şekilde vefat etti ki güneş çarpmasından vefat etti. Spor yapan, top oynayan çocukları mutlu etmek için sağlık durumu iyi olmadığı halde onlarla birlikte top oynadı ve o gün güneş çarpmasından dolayı vefat etti. Bir cenaze töreni düzenlendi Kemalpaşa Camii’nden Soğukkuyu kabristanına kadar o tabut ellerde taşındı. Cenaze arabasına konmadı. Böyle bir cenaze Karşıyaka’da olmadı. Bütün spor kulüplerinden insan vardı. Göztepe, Altay, Altınordu, İzmirspor. Bütün antrenörler Adnan Suvari, Erkan Velioğlu, Metin Oktay herkes ordaydı. Tanju Okan bile o cenazede vardı. Muhteşem bir cenaze töreniydi.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Hiç unutamadığınız maç hangisiydi ?

SANCAR MARUFLU: 1960’lı yıllar. İstanbul’da Karşıyaka Galatasaray ile oynuyor. Öyle bir durum ki Beşiktaş da alacağı puana bakıyor. Galatasaray da alacağı puana bakıyor ama Galatasaray’a bir puan yetiyor. Beşiktaş maçını bitirmiş galip gelmiş Dolmabahçe Stadyumu’nda kenarda oturuyor Galatasaray maçının sonucunu bekliyor. Karşıyaka Galatasaray karşısında 1-0 mağlup durumda. Maçın bitimine yakın benim kayınbiraderim Büyük Uğur bir gol atıyor maç 1-1 bitiyor ve şampiyon Beşiktaş oluyor.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Sizin için KSK ile ilgili en önemli anlar hangisiydi ?

SANCAR MARUFLU: Vapurun dönmesi bizim için çok önemliydi. Biz “Vapur döndü” derdik vapurun dönmesi demek KSK’nin galip gelmesi demekti. Vapur henüz İskeleye yanaşmadan elbiselerimizle denize atlardık. Vapurdan evvel karaya ulaşırdık. Galibiyet sevincini, coşkusunu böyle yaşardık. Bizim zamanımızda holigan kültürü yoktu. Bizim seyircimiz o yıllarda adam gibi takımını desteklerdi. Öyle yumruklaşma, tekmeleşme, kavga etme, küfür etme nedir biz bilmezdik. Sadece takımımızı desteklerdik. Keşke o günlere tekrar dönsek.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: KSK’nin hiç unutamadığınız takımı hangisiydi ?

SANCAR MARUFLU:  Düşüp düşüp tekrar liglere çıkmamız beni çok etkilemişti. Ama en çok etkilendiğim dönem Ali Ulvi Kiremitçiler’in başkanlığını yaptığı, Arif Dökel’in Teknik Direktörlüğünü yaptığı efsane takım. Toto Saim, Sümer, Büyük Uğur, Küçük Uğur, Gode Cengiz, Erol Baş’ın olduğu muhteşem takım. O takımın her maçı bir olay her maçı bir anıydı. Hiçbir yabancı sporcu oynatmadan o tarihlerde kazana kazana, bileğinin hakkıyla şampiyon olan takım. O takımı nasıl unutabilirim ben ya !

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Karagümrük ile dostluğumuz o yıllarda  nasıldı ?

SANCAR MARUFLU: Karagümrük ile öteden beri dostuz. Hep oyuncu verdik, oyuncu aldık. Bir anda bu dostluk taraftarlar arasında doğdu. Taraftarlar birbirini sevmeye desteklemeye başladı. Karşıyaka şimdi İstanbul’a gitsin Karagümrük KSK’yi destekler. KSK İstanbul’da hiç yalnız kalmaz. Bizim Karagümrük sevgimiz vardır. Bu sevgiyi özenle koruyoruz. Mesela burada Gode Cengiz ile Erol Baş’ın anıtını açıyoruz bir bakıyoruz üç otobüs dolusu Karagümrük taraftarı gelmiş. Onların orada bir olayı oluyor hemen bizim buradan bir organize oluyor iki üç otobüs İzmir’den gidiyorlar Karagümrüğü destekliyorlar. Karagümrük ile böyle güzel bir dostluğumuz var ve bu dostluk devam ediyor. Yıllarca da devam edeceğini düşünüyorum.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Sadece Karşıyaka’nın değil İzmir’in en aktif, en vefalı insanlarındansınız. Bu kadar şeye nasıl yetişiyorsunuz ?

SANCAR MARUFLU: Bende bütün İzmir’e hizmet etmiş belediye başkanlarının, Dr. Behçet Uz, Reşat Leblebicioğlu, Osman Kibar, İhsan Alyanak… partileri ne olursa olsun spora hizmet eden herkesin doğum tarihlerini, ölüm tarihlerini  önemli işler yaptıkları tarihleri bilirim. Bu isimlerin hepsini de sırayla anarım. Atila İlhan, Halikarnas Balıkçısı, Ali Ulvi Kiremitçiler, Erdal İnönü, Sezai Akdağ daha birçok değerimizi önümüzdeki günlerde anacağız. Bunları anmamız lazım bunları yaşatmamız lazım çünkü bunlar gerçekten hiçbir menfaat beklemeden yokluk içerisinde varlık yaratarak Karşıyaka’ya, İzmir’e hatta Türkiye’ye hizmet etmiş insanlar.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Sizin için Karşıyakalılık nedir ?

SANCAR MARUFLU: Karşıyakalı olmak bir yaşam biçimidir. Karşıyakalı olmak Karşıyaka’nın Yamanlar suyunu içmiş olmaktır. Biz Yamanlar suyu ile büyüdük. Bizim çocukluğumuzda çeşmelerden günün belirli saatlerinde Yamanlar suyu akardı. Yamanlar suyunu içmiş olmak demek, gittik mi meyhanelere “getir oğlum bir Yamanlar” demekti. Buna herkes şaşırırdı. Yamanlar kayık tabağın içerisinde yeşil ve kırmızıyı mutlaka birleştirirdi. Salatalık, domates, peynir, yeşil biber bunların bir araya geldiği güzellikti. Karşıyakalılık önce kültür, bazı kültürel değerlerin sporla birlikte yaşatılmasıdır. Türkiye’de bunu başaran tek kulüp de Karşıyaka Spor Kulübü’dür. Özümüzü, örf, adet, geleneklerimizi, otantik değerlerimizi unutmadan bunları dimdik ayakta tutarak spor ile bütünleştirerek Karşıyakalılık sevgisiyle, yeşil kırmızı sevgisiyle bunu bütünleştirerek günümüze getirmek. En büyük olay bu. Bunu da Karşıyakalılardan başka hiç kimse başaramaz. Karşıyakalı çok farklı bir insandır. Oturması, kalkması bile farklıdır. Giyimiyle, kuşamıyla, yaşam tarzıyla, yeme içme kültürüyle her şeyiyle farklıdır, ayrıcalıklıdır Karşıyakalı. 

yesilkirmizi.net/özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı