301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Ağustos 2014 - Cuma 09:05 Bu haber 2057 kez okundu
 
(PASSO) KAFA KARIŞTIRAN (LİG)
Yenigün gazetesi köşe yazarı Deniz Gezginci'nin (PASSO) KAFA KARIŞTIRAN (LİG) başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Askere gidenler bilirler “Şafak sıkıştırdı” derler.  Anlamı, askerlikte tezkere gününe ne kadar az süre kalırsa insana o kadar heyecan basar, zaman o kadar geçmek bilmez. Tribüncüler içinde Ağustos ayı öyle bir aydır işte.  Her sezon öncesi yeni bir umuttur kulüplerine gönül veren sevdalılar için. Ne transfer yapılmış olursa olunsun, kulübün ismi ne olursa olsun her taraftar için şampiyonluk umutlarının en fazla olduğu aylardır bu aylar. Taraftar ligin başlamasını heyecanla bekler(di).  Ligin başlamasını iple çeker(di) bu aylarda.

Di’li geçmiş zaman kullandım çünkü bu seneye kadar böyleydi.  Liglerin başlaması sabırsızlıkla beklenirdi. Ancak 14 Nisan 2014 tarihinde ortaya “Passolig” diye bir uygulama çıktı taraftarların kafası iyice karıştı. Neydi bu Passolig. Nereden çıkmıştı ? 

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile uygulamaya alınan Elektronik Bilet Sistemi (Passolig) ile “ Sporda şiddet olaylarının azaltılması, insanların küfür ve şiddetin olmadığı tribünlerde karşılaşmaları seyredebilmesi, biletsiz seyircilerin giriş yapmasının önlenmesi, çocuk ve kadınların daha çok stadyumlara gelmesinin sağlanması, şiddete ve olumsuz tezahüratlara sebep olan bireylerin tespit edilerek müsabakalardan men edilmesi ve karaborsa bilet satışını engellenmesi” amaçlanmıştı.

Taraftarların önüne sürülen amaç buydu ancak   kafalarda onlarca soru işareti oluştu. Bu soru işaretlerini gidermek ve tavırlarının ne olacağını öğrenmek için önceki gün Türkiye’nin önde gelen taraftar gruplarından Karşıyaka Çarşı’nın tribün lideri Taner Ütüklerli ile görüştüm. Karşıyaka taraftarının bir duruşu olduğunu ve bu duruşundan ne pahasına olursa olsun ödün vermeyeceklerini belirten Ütüklerli  “Yaptırımcı düzene, fişlenmeye karşıyız. İşin siyasi boyutu ve rant konusunun yanı sıra  E-bilet uygulamasının tribünlerde ki görselliği bozacağını düşünüyoruz. İnsanlar fişlenecek, kendilerine ayrılan koltuğa oturmak zorunda kalacaklar. Böyle tribün olmaz, böyle takıma baskı kurulmaz.  Bu şekilde tribünleri bitirirler.  Açıkçası bende e-bilet almayı düşünmüyorum” dedi.

Anlayacağınız çiğdem, çekirdekçi tayfası dışında ki tribüncüler önlerine konulan “Türkiye tribünleri pisliklerden temizlenecek,  maçlarınızı sinema ferahlığı, tiyatro seyircisi kıvamında rahat rahat size ait koltuğunuzda izleyeceksiniz'' palavralarına kanmayacaklar ve bu olayı protesto edecekler.

Protesto olarak maça girmemek doğru bir çözüm mü olacak?
Asıl amaç futbol tutkunlarını tribünlerden uzaklaştırmak olabilir mi ?
Herkesin kendi koltuğunda oturacağı bir tribün Karşıyaka gibi ateşli taraftarı olan kulüplerin kimyasına uygun mu ?

Bunlar da benim aklıma ilk gelen sorular. Herkesin olduğu gibi bu konuyla ilgili benimde kafam allak bullak. Bakalım ne olacak, nasıl olacak. Hep birlikte bekleyip göreceğiz ama e-bilet uygulamasından geri adım atılmazsa tribünlerde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Orası kesin.

Deniz GEZGİNCİ
denizgezginci@hotmail.com
Twitter: @denizgezginci

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı