Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Nisan 2015 - Pazartesi 07:45 Bu haber 2290 kez okundu
 
SATIRLA YARALAMAYA 14 YIL
İZMİR’de iki yıl önce, Karşıyaka taraftarı 27 yaşındaki Dinçer Dingil’i başından satırla yaraladığı iddiasıyla tutuklanıp yargılanan 21 yaşındaki Selim Dağlıgil’e verilen 14 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.
FUTBOL Haberi


Bu ceza sporda yaralamayla sonuçlanan şiddete verilen en yüksek ceza oldu. Dingil’in avukatı Cevdet Şahin Florat, ayrıca sanığa 300 bin TL’lik tazminat davası da açtıklarını ve bu davanın, ceza davası kararının kesinleşmesi beklendiği için henüz sonuçlanmadığını söyledi.

Olay, Çınarlı Semti 2817 Sokak’ta 17 Mart 2013’te meydana geldi. Atatürk Stadı’nda, olayın olduğu tarihte PTT 1’inci Ligi’nde yer alan Göztepe- Karşıyaka maçı öncesinde iki kulübün taraftarları arasında çıkan kavga sırasında, Dinçer Dingil, başından satırla yaralandı. Ağır yaralanan Dinçer Dingil, kaldırıldığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 15 gün yoğun bakım ünitesine kaldı. Polis, güvenlik kamerası görüntülerinden Selim Dağlıgil ve Uğur Topal’ı belirleyip gözaltına aldı. Dingil’in teşhis ettiği Dağlıgil tutuklanırken, Topal, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcısı, iki sanık hakkında ’kasten yaralama’ suçundan 5’er yıl hapis cezası istemiyle asliye ceza mahkemesinde dava açtı. Hakim, olayda mağdurun, saldırı sırasında kemik kırığına maruz kalması ve öldürmeye teşebbüs suçu olmasından dosyayı ’görevsizlik’ kararı verip dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi.

İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde "Kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan görülen davanın karar duruşmasında sanık Selim Dağlıgil, suçlamaları kabul etmedi. Göztepeli olduğunu belirten Dağlıgil tahliyesini istedi. Tutuksuz yargılanan Uğur Topal da suçlamayı kabul etmedi. Mağdur Dinçer Dingil iki sanıktan da şikayetçi olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Karşıyaka taraftarıyım. Stada girmek için ara sokaklarda yürüyordum. Kalabalık Göztepe taraftarı arkamızdan bize doğru koşarak geliyordu. Ellerinde kesici aletler vardı. Kaçarken, ben tökezleyip yere düştüm. Göztepeli taraftarlar bana gelişi güzel saldırıp vurdular. Sanık Selim elinde satır ya da döner bıçağıyla başımın arkasına vurdu. Ben bundan dolayı yaralandım, 15 gün komada kaldım. Yerdeyken ayrıca bana, diğer sanık Uğur da tekmeyle vurdu. Ölümden döndüm. Yaşadığıma şükrediyorum."

Mahkeme heyeti tutuklu sanık Selim Dağlıgil’e 14 yıl, Uğur Topal’a ise, 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Dağlıgil’in avukatı kararın temyizi için başvuruda bulundu. Yargıtay, yerel mahkemenin sanıklara verdiği cezayı onadı.

Dinçer Dingil ve avukatı Cevdet Şahin Florat, Yargıtay’ın kararı onadığını, bu cezanın Türkiye’de taraftara verilen en ağır cezalardan biri olduğunu belirtti. Florat, tutuklu sanık Selim Dağlıgil hakkında ayrıca, Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 300 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtıklarını, ceza davasındaki kararın kesinleşmesi beklendiği için henüz sonuçlanmadığını belirtti. Tazminat davasının da önümüzdeki günlerde sonuçlanması beklediklerini dile getirdi. (HÜRRİYET)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı