Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
06 Şubat 2015 - Cuma 10:53 Bu haber 1135 kez okundu
 
ŞİMDİ SIRA SİZDE
Maçlarını oynayacak doğru düzgün stat bulamayan İzmirliler, ihalesi tamamlanıp yapım aşamasına gelen statlar için belediyelerin de üzerlerine düşeni yapmasını istedi
FUTBOL Haberi


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın, Karşıyaka ve Göztepe Stadlarının yerine yapılması planlanan yeni statların yerini bizzat gezip inceledikten sonra yaptığı açıklamalar İzmirlileri heyecanlandırdı. Biran önce statlarına kavuşmak isteyen İzmirli futbolseverler Bakan Kılıç'ın, "İzmir kamuoyu bize destek verdiği zaman ve yerel yönetimler de bizim yanımızda olduğu sürece biz buradaki görevlerimizi zaten biliyoruz" sözleri futbolseverleri ümitlendirdi.
 
Devlete destek olun
Yetkililer davalar süreci ve statlardaki kamulaştırma işlemlerinin zaman alacağını vurgularken, futbolseverler de yapım işleminin hızlandırılması için belediyelerin de bu işe kol kanat germesini istiyor. "Çorbada sizin de tuzunuz olsun" diyen İzmirliler belediyelerin gerek Karşıyaka, gerekse Göztepe Gürsel Aksel Stadı'ndaki yaklaşık 9 milyon liralık kamulaştırmadan elde edecekleri hakların devletten tahsil edilmemesini bu rakamı kendi bünyelerinde eritmelerini istiyorlar.
 
Çalışmalar başlasın
Davalar sürecinin sona ermesi ve kamulaştırma ile ilgili engellerin ortadan kalkmasıyla zaten ihalesi yapılmış ve yapımına başlanabilecek statlarla ilgili hiç bir engelip kalmayacağını ifade eden İzmirliler, "Artık biran önce statlarımıza kavuşmak istiyoruz. Statların ihalesi yapıldı ama bir arpa boyu ilerleme kaydedemedik. Bunun için de yerel yönetimlerin bakanlıkla yan yana olması gerek. Aksi durumda statlarımızın yapımına başlanması uzun bir süre alacak. Bu sorunun biran önce çözümlenmesini ve uzlaşma ortamının oluşmasını bekliyoruz" dediler.
 
Yüzde 81 istiyor
Karşıyaka taraftarının en çok ziyaret ettiği sitelerden olan, "yesilkirmizi.net", "BİZ KARŞIYAKALILARIN STAT ANKETİ" adı altında bir anket düzenledi. Bu ankette, "Sizce Yalı'daki alanın akibeti ne olur?. 'Stat mı yapılır', 'Çadır mı kurulur' diye iki şık soruldu. Ankete katılan yüzde 81'lik dilim, "Stat yapılır" derken, yüzde 18'lik kısım ise 'Çadır yapılır' şıkkını seçti. 
 
Karşıyaka çok istiyor
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile geldiği İzmir'de İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Valisi Mustafa Toprak ile Karşıyaka Stadı'nda incelemeler yapmıştı. Karşıyaka Başkan Fatih Diniz, "Stadımızı çok istiyoruz. Karşıyaka Stadı sadece stat değil, Karşıyaka'nın geleceği olacak" demişti.
 
Göztepe'de bekleyiş
Bakan Akif Çağatay Kılıç'ın incelemeler yaptığı Gürsel Aksel Stadı'ndaki ziyarette Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, stadın 2017'ye kadar bitirilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söylemişti. Sepil, yürüme mesafesindeki Gürsel Aksel Stadı'na yapılacak yeni stadın Göztepe için çok ama çok önemli olduğunu vurgulamıştı.
 
Yaşayan bir yer olacak
Karşıyaka'nın Yalı'ya yapılmasını planlanan ve ihalesi gerçekleşen stadyum projesinden yeşil-kırmızılı kulübün yılda yaklaşık 10 bin lira gelir elde etmesi planlanıyor. 15 bin kişilik stadyum projesinde kulübün mevcut kulüp binası tamamen revize edilecek ve o alana kuralan yaşam alanları ile 365 gün canlı ve halkın hizmet alacağı bir alan olacak. Projede amatör branşlarında yararlanacağı alanlar yapılacak.
 
Kol kola maça gidilecek
Gürsel Aksel Stadyumunun yerine gerçekleştirilecek Göztepe'nin 15 bin kişilik stat projesinde, sarı-kırmızılı taraftarların kalbi olan Güzelyalı'da yer alaması seyirciler için büyük bir avantaj. Göztepeliler maça ellerinde bayraklarla yürüyerek ulaşabilecek. Sarı-kırmızılı kulüp için olacak olan 15 bin kişilik modern stadyumda kulübe gelir sağlayacak yerlerde bulunuyor.
 
GÜRKAN ERTAÇ
Gölge etmeyelim
İzmir'in stat çilesinin ne boyutlara ulaştığı her hafta spor adına feci manzaralarla gözler önüne seriliyor. Türkiye'de herkes modern statlarda ve yeşil halı gibi zeminlerde futbol oynarken, F.Bahçelilerin, "Allah burda top oynayana acısın, yazıktır, günahtır" dediği İzmir Atatürk Stadının çamur deryası, sporcu adalesi için bubi tuzaklarıyla dolu zemininde peşpeşe maçlara çıkıyoruz. A.Ordu, Kayseri kupa maçını burada oynadı, hafta sonu sırada Altay var, KSK var, Göztepe sıra bekliyor. A.Ordu-Bucaspor İzmir derbisini Manisa'da oynarken içimiz acıdı. Kulüplerin stat yüzünden aralarının açılması da cabası. KSK-Buca örneği.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç İzmir'i ziyaretlerinde Karşıyaka ve Göztepe'ye yapılması planlanan, parası bütçeye konmuş 15'er bin kişilik iki stadın yapımına en kısa zamanda başlanacağı, 2017'te teslim edileceği müjdesini verdiler. Statlar her iki kulübün başkan ve yöneticileriyle birlikte gezildi, onlar da bu tesislerin bir an önce hizmete girmesi dileğinde bulundular.
 
Karşıyaka ve Göztepe statlarının kamulaştırma bedelleri için harekete geçildi. Ancak statlardan kadastro geçerken bazı yollarda yasa olarak belediyelere de hak tanınmış. Başka kentlerde belediyeler spor kulüplerine özel statlar yaparken bizim İzmir'de de belediyelerin devletin yapacağı statlardan 6-8 milyon civarında hesaplanan kamulaştırma bedelini istemeden işi kolaylaştırması ve katkı koyması gerek. Eğer bu yapılmazsa kamulaştırma Bakanlar Kurulu tarafından yapılacak. Ruhsat için Karşıyaka ve Konak Belediyelerine başvurulacak, ödemeler yapılacak. Belediye'nin 60 gün içinde işlemi yapma veya yapmama görevi var. Reddedilirse, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ruhsat alınacak, süreç yine işleyecek ama yol uzayacak. Kamulaştırmayı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yapacağı için prosedür gereği çok zaman kaybedilecek. Şunu hepimiz bilmeli ve kabul etmeliyiz ki ok yaydan çıktı, bu statlar yapılacak. Öyleyse spor kamuoyunun sesi dinlenmeli, hemen hemen herkesin, yapılmalarında şevkle birleştiği, kulüplere müthiş gelir kaynağı sağlayacak bu statların yapılması engellenmemelidir. Biz üzüm yemek istiyoruz. Bağcı'nin kim olacağı hiç önemli değil. (YENİ ASIR)
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı