Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Şubat 2015 - Cuma 13:17 Bu haber 1985 kez okundu
 
YEŞİL – KIRMIZI HAYATIN ANLAMI
Site ziyaretçilerimizden Naim Özyeşilpınar'ın YEŞİL – KIRMIZI HAYATIN ANLAMI başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Uzun zamandır yazı yazmayan , el alışkanlığı kaybeden birisi için en zorudur belki de ilk satırlar. Kafanızda dolaşır fikirler satırlara aktarılmayı bekler ancak karma karışıktır, hizaya sokacak bir el isterler.

Yazının başlığı kafanızda alışılagelmiş fikirleri doğuracaktır. Biz şöyle severiz , böyle severiz, ölürüz vs. gibi klişeler canlanacaktır zihinlerde. Benim anlatmak istediğim bunlar değil. Daha çok seyirci sayısına sahip İstanbul takımlarının taraftarı olsaydık hayatımızda ne farklı olurdu? Çok daha doğru bir şekilde ifade edersek, hayatımızda neler eksik olurdu.

Kendini büyük zanneden takımların çoğunluğunu oluşturan, kimin daha çok taraftarı var sorusunun kaynağını oluşturan taraftar yapısını bir inceleyelim. Memlektin dört bir yanında görebilirsiniz onları. Sadece kendi semtimizde değil, tüm şehirlerde hatta takımların kurulmuş olduğu şehirde bile vardır. Bu insanlar semt, şehir kültürüne sahip değildirler , tuttuğu takımların renkleri rekabetin dışında birşey ifade etmez. Kendilerini tatmindir o renkler onlar için. En büyük zevkleri bir meyhanede , yada kahvehanede futbol takımın maçını seyretmektir onlar için , en iyisini bilirler biraz da alkol aldılar mı , ne başkan bilir ne teknik direktör. Belki de hiç canlı seyretmemişlerdir takımlarını, maç bileti görmemişlerdir hayatlarında, bir çoğunun lisanslı ürünü bile yoktur. Ancak hayatlarında gurur kaynağınıdır 3 atmak, 5 atmak, şampiyon olmak. En sevdikleri şeydir spor gazetelerinin kendi takımlarına ayırdığı köşelerde asparagas haberleri takip etmek. Spor onlar için futboldur, kulüp olma bilinci yoktur, bilmezler ve umursamazlar diğer şubelerin başarılarını ve hüzünlerini. Sporcu onlar için pahalı araçlara binen adamlardır. İşte, yolda, sosyal hayatlarında sadece konuşurlar, tartışırlar, ağız dalaşı yaparlar, faydasızca yaşarlar sevdiklerini söyledikleri kulüplere.

Gelelim hayatın anlamı YEŞİL – KIRMIZI ya , ne geldi aklınıza ! benim zihnimde sahilimiz geldi bu yazıyı yazarken renklerimizi ilk yazdığımda, YEŞİL – KIRMIZI bayraklarla süslenmiş ÇARŞI, sabah sporunu sahilde yaparken , körfezde gördüğün yelkencilerle gurur duymak, sporu birçok dalda yaşamak . Kulübümü semtimin olduğu için sevmek ona ait olmak, başarısında da, hüznünde de yanında olabilmek. Üye olabilmek, fayda sağlayabilmek, kulübüm için çalışabilmek. Tribünde yanında kişinin ismini bilmesen de kardeşin olduğunu bilmek.

Sadece Kulübümün rengi değildir YEŞİL-KIRMIZI, belediyemin, okulumun, esnafımın tabelesının , öğrencinin defterindeki süslemenin, duvaralara yazılan aşk ilanının rengidir YEŞİL-KIRMIZI. Semt kültürünü yaşayabilmektir YEŞİL-KIRMIZI.

Bundan sonra kimse sormaz artık değil mi, niye hayatın anlamı YEŞİL-KIRMIZI.

Naim ÖZYEŞİLPINAR
Deplasmanda bir KARŞIYAKALI

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı