301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2015 - Pazar 10:48 Bu haber 1155 kez okundu
 
YIKIM BAŞLADI
Mevcut stadın yerine yapılacak stadın yıkım işlemi iki hafta içinde bitecek. Statın 1.5 yılda tamamlanması hedefleniyor
GENEL HABER Haberi


Yıkım törenine katılan Ak Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ "İnşallah Kaf-Kaf bu statta nice şampiyonluklar yaşayacak" dedi

Karşıyaka Yalı'daki mevcut stadın olduğu yere yapılacak olan 15 bin kişilik modern stadın yapımı için ilk kazza dün vuruldu. İhaleyi alan Acar İnşaat yetkileri dün Karşıyakalılar ile birlikte marşlar söyleyerek yıkıma başladı. Yıkımda AK Parti İzmir Milletvekili ve 7 Haziran seçimlerinde ikinci bölgeden tekrar aday olan Hamza Dağ'da hazır bulundu. Stadın yıkım işlemlerinin iki hafta süreceği ve daha sonra yapımına hızla başlanacağı bildirildi. Türk sporu ve Karşıyakalı için bu tarihi stadın çok önemli olduğunu belirten AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "Yapılacak bu yeni statla birlikle Karşıyaka inşallah nice şampiyonluklara imza atacaktır" dedi.
Zühtü Işıl'ın milli mücadele ruhu ile kurduğu Karşıyaka'nın ülkemize önemli hizmetlerde bulunduğunu söyleyen Hamza Dağ, "Karşıyaka Stadı 1939 yılında faliyete girdi. 1950'de Doktor Behçet Uz'un yaptırmış olduğu tribün ve soyunma odaları ile stat son halini aldı. Bu zeminde Adnan Menderes, Selçuk Yaşar, güreşçi Muharrem Candaş, Lemi Yerli, Gode Cengiz ve Gazcı Erol gibi birçok efsane yer aldı. Burada önemli bir tarih yatıyor ve Karşıyakalı bu tarihe sahip çıkıyor. Şimdi yapılacak yeni stadyum ile KSK daha büyük başarılara imza atacaktır" diye konuştu.

Sırada Göztepe stadyumu var
Karşıyaka Yalı Stadı yıkımı sırasında basın mensuplarına açıklama yapan AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, eş zamanlı ihaleleri yapılan Karşıyaka ve Göztepe statlarının çalışmalarını sürdüğünü belirtti. Dağ, "Bugün Karşıyaka Stadı için yıkım işlemleri başladı. En kısa zamanda Göztepe'ye Gürsel Aksel Stadyumu'nun olduğu yere yapılacak stadyum için de çalışmalara başlayacağız" açıklamalarında bulundu.

Yeni statta neler olacak
Toplam 27 bin 750 bin metrekarelik arsa alanına stat 12 bin 408 metrekare üzerine inşa edilecek. Stat dışında mevcut kulüp binası yerine 6 bin 943 metrekarelik alanda sosyal birimlerin yer alacak. Bu alanda yapılacak olan kulüp idari binası, müze ve yeşil-kırmızılı kulübe gelir sağlayacak alanlar yer alacak. Yeşil-kırmızılı kulüp için yapılacak stadın sadece 15 günde bir maç yapılacak bir alan olmayacak. Stadyum ve çevresinde yaşam alanları yılın her günü hizmet verecek.

Kalıcı geliri olacak
Stat faliyete geçtikten sonra kulübe ayda 10 bin lira gelir getirmesi bekleniyor. Karşıyaka Yalı'ya 15 bin kapasiteli yapılacak stadyumda 158 kişilik loca tribünü, 881 kişilik VIP tribünü, 482 kişilik protokol tribünü, 813 kişilik basın tribünü ve 18 kişilik engelli tribünü yer alacak. Stadın, kuzey, güney ve doğu yönünde seyirci girişleri yer alırken, batı yönü sporcu, basın, VIP, protokol ve loca girişleri için dizayn edilecek. 

1.5 yılda bitecek
Sporcular için dört adet soyunma odasının planlandığı statta, hakem odaları, teknik direktör odaları ve revir alanları da yer alacak. Herhangi bir engel çıkmadığı takdirde 1.5 yıl içinde stat hizmete girecek. Stadyum 1.5 yıl sonra modern haliyle Karşıyakalı ve Türk sporunun hizmetine girmesi bekleniyor.
 
15 bin kişilik Karşıyaka Stadı'na ilk kazma vuruldu. Geçen yıl 28 Ocak'ta yapılan ihaleyi 54 milyon 88 bin TL bedelle kazanan Ali Acar İnşaat'ın çalışanları, kepçelerle eski İlçe Stadı'ndaki tribünlerin yıkımına başladı. Yıkım çalışması öncesi tesisin etrafındaki tel örgüler kaldırıldı. Karşıyaka İlçe Stadı'ndaki söküm ve yıkım çalışmaları, kullanılmayan alanlardan devam edecek. Projenin kamulaştırma ve inşaat ruhsatı çalışmaları ise henüz bitmedi. 

' YASAL YOLLARA BAŞVURURUZ '

Karşıyaka Yalı'ya 15 bin kişilik stat yapılması projesine başından beri karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, " Örnekköy'de yer varken Yalı'ya küçük stat yapmanın yanlış olduğunu bu kentte yaşayan herkes görecektir" dedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Yalı'ya yeni stat yapması için bir engeli olmadığını dile getiren Kocaoğlu, "Stat konusuna niye karşı olduğumuzu defalarca söyledik. Yasal yollardan kentin hakkını aramak için uğraştık. Yine güney aksında da bir yere stat yapılması doğru olacaktır. Şu anda stadı yapmalarında mani yoktur. Yasal olarak sıkıntıları da yok. Biz neyin yanlış, neyin doğru olduğunu söyleriz. Yasal yollara da başvururuz" dedi. (YENİ ASIR)
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı