301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 12:29 Bu haber 844 kez okundu
 
ZÜHTÜ IŞIL'IN AĞZINDAN KURULUŞUMUZ
Kurucu Başkanımız Zühtü Işıl'ı aramızdan ayrılışının 34. yılında anarken kulübümüzün kuruluşunu bir kez daha kendi ağzından aktaralım.
GENEL HABER Haberi


“1908 meşrutiyet inkılabı olduğunda bizim nesil 10-15 yaşlarında idi. Hürriyet, adalet, musavvat, uhuvvet diye dört inanç doğmuştu. Memleket bizimdi, fakat hakim olan Türklerden başkaları idi. Ticareti, sanayii herşeyi türklerden başkaları için bir nimetti. hürriyet ilan ile “Türküz” diye övünmek ihtiyacını yavaş yavaş duymaya başladık. Her sahada duyulan bu ihtiyaç bizi sporda örgütlenmeye itti. 

İzmir'de Rumların Panyanios, Apollon ve bir çok kulüpleri vardı. Bornova’da İngilizlerin kendi aralarında kurduğu bir takımları vardı. O tarihte biz de aramızda para toplayarak top aldık. Kısa pantolonlarla o günün sahası olan Osmanpaşa Camisi yanındaki ilk mektebin bulunduğu yerin bitişiğindeki arsada oynamaya başladık… 

Aramızda ilk defa bir topluluk kurmaya beş altı arkadaş o günlerde bu arsada karar verdik. Ağabeyim Kadızade Raşit, Teyzezadem Süreyya İplikçi, ben, Refik Civelek, Osman Nuri, Örnekköylü Hüseyin bir zeytin ağacı altında hafif yağmurlu bir günde biz de bir kulüp kurmayı tasarlamıştık. İçimizdeki milli heyecan bir yangın gibi ateş almıştı. Bizlere Hüsnü Tonak, Tahir Bor, Fevzi Fikri Altay, Sezai Çulcu da katıldı. 2-3 ay sonra bu topluluğumuzu daha çok canlandırmayı düşündük. Bu bizim için bir özlem olmuştu. İttihat Ve Terakki Cemiyeti’ne müracaat ettik. Bizi olumlu karşıladılar ve bir oda tahsis ettiler. 

Bu büyük bir ümit olmuştu. Haftanın birkaç günü akşamları burada toplanıp tasarladıklarımızı büyüklerimize iletiyorduk. Onlardan büyük teşvik görmeye başlamıştık. Bir müddet sonra vilayete müracaatla hukuk müşavirliği kanalı ile kulübümüzü “Karşıyaka Mümaresei Bedeniye Kulübü” ismi altında teşekkül etmiş oluyordu. KSK artık doğmuştu. Tarih 1 Kasım 1328 yani 1912 idi.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ZÜHTÜ, IŞIL'IN, AĞZINDAN, KURULUŞUMUZ,
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı